Byggblogg: onsdag 7 mars

Just nu står Olivia Larsson på Nya Djurgårdsvarvet och slipar friborden på Fingal inför ommålningen.

Det har tagit drygt en och en halv dag att få friborden slipande med 40 papper men Olivia har även slipat undervattenskroppen eftersom den ska få en ny typ av miljövänlig bottenfärg. På friborden blir det tvåkomponentfärg på en grund av svartfärgad epoxi.

Olivia, som bara är 21 år, bor normalt i Bjärred utanför Lund, men har startat en liten firma som tar hand om slipning och polering på båtar. Hon jobbar också med att inspirera andra ungdomar att starta företag.

En liten artikel om Olivia kommer i aprilnumret av På Kryss.

Arbetstid: 18 h + 15 h

Accumulerad tid: 139,5 h

Ackumulerad kostnad: 39 871 kronor

Categories: Bygget av Fingal | Tags: | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Proudly powered by WordPress Theme: Adventure Journal by Contexture International.